Aktualności
W dniu 1 września 2006 ZAKŁAD GEOLOGII I GEOTURYSTYKI zmienia nazwę na ZAKŁAD GEOLOGII I GEOFIZYKI ZŁÓŻ WĘGLA
17 września2005 roku. Z samego rana na zabrzańskim Placu Teatralnym zebrały się wszystkie co ważniejsze uczelnie województwa śląskiego. Jesteśmy tam i my: mgr inż. Joanna Przygrodzka i mgr inż. Paweł Wrona – reprezentanci Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Pomimo zimna i uparcie kapiącego deszczu wytrwale i godnie prezentujemy naszą wspaniałą Uczelnię wszystkim zainteresowanym gościom. Na naszym stanowisku, które składa się z białego pawilonu i wypożyczonego stolika zmieściły się akurat: postery, laptop z prezentacją multimedialną, przyrządy pomiarowe oraz kolekcja minerałów.
Zarówno minerały (kryształy siarki rodzimej, kwarcu, kalcytu, turmalin, baryt), skamieniałości (muszli małża i kieł mamuta) jak i przyrządy pomiarowe (anemometr służący do pomiaru prędkości przepływu powietrza i metanomierz do pomiaru wypływu metanu) wzbudzają ogromne zainteresowanie. Jednakże również postery przyciągają wielu zainteresowanych, ponieważ każdy z nich opatrzony jest wyjątkowo tajemniczym tematem:
Dla bardziej nowoczesnych gości mamy wersję skomputeryzowaną – prezentację multimedialną, zawierającą informacje dotyczące naszego Wydziału, jego kadrze profesorskiej oraz wszelkich organizacjach studenckich.
Pogoda wybitnie nam nie dopisała, aczkolwiek na Dniu Nauki pojawiło się około 2000 osób. Nasza impreza trwała od 11 00 do 16 00 i była częścią obchodów „Zabrzańskiego Września”. Najwięksi pasjonaci przybyli do nas już o 10 30, część z nich pozostała na uroczystości aż od końca.
Joanna Przygrodzka
W dniu 22 czerwca 2005 odbył się pierwszy w historii Instytutu Geologii Stosowanej egzamin dyplomowy na specjalności geoturystyka. Przystąpiły do niego następujące osoby:
Pierwszych absolwentów specjalności Geoturystyka Dziekan Prof. K. Probierz uhonorował listami gratulacyjnymi i cennymi okolicznościowymi upominkami.
W dniu 03.06.2004 w Biurze Dziekana odbędzie się zebranie pracowników dotyczące tematyki prac dyplomowych studentów ze specjalności Geoturystyka.
W dniu 11 maja 2004 roku o godzinie 10.15 w Sali Rady Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyła się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską dr inż. Adama Wasilczyka.
Temat pracy doktorskiej: Jakość węgla koksowego z złożu oraz jej zmiany w procesie produkcyjnym KWK Pniówek
Promotor dr hab. inż. Krystian Probierz, prof. nzw. w Pol. Śl.
Recenzenci:
Dr hab. inż. Krystian Wagner, prof. AGH- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
Prof. zw. dr hab. Wiesław Gabzdyl - Politechnika Śląska w Gliwicach
W dniu 23 marca 2004 na Wydziale Górnictwa i Geologii odbyła się publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską dr inż. Marka Marcisza. Temat pracy doktorskiej: Zmiany jakości węgla od złoża do produktu handlowego na przykładzie procesu produkcyjnego KWK Szczygłowice.
Promotor dr hab. inż. Krystian Probierz, prof. nzw. w Pol. Śl.
Recenzenci: dr hab. inż. Eugeniusz Mokrzycki, prof. AGH- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Prof. zw. dr hab. Wiesław Gabzdyl - Politechnika Śląska w Gliwicach
Decyzją Rady Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej praca została wyróżniona.
W ubiegłym roku akademickim najlepszą grupą dziekańską okazała się grupa trzeciego roku specjalności Geoturystyka, kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Przedstawiciele grupy otrzymali przechodnią szpadę górniczą.